четвер05 грудня 2024
mozgy.in.ua

Як отримати високі пенсії без обмежень? Покрокова інструкція від прокурорів і суддів.

Скандал, що виник навколо прокурорів, які отримали статус осіб з інвалідністю, вже призвів до рішення про ліквідацію медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) та відставки генерального прокурора.
Как получать баснословные пенсии без ограничений? Инструкция от прокуроров и судей.

Після проведення внутрішніх перевірок з'ясувалося, що в ряді областей понад 25% прокурорів мають статус осіб з інвалідністю. Принаймні, це підтверджується офіційними даними. Цей статус надає їм певні переваги при влаштуванні на роботу або переведенні на іншу посаду, а також право на значні пенсійні виплати.

Як вдалося з’ясувати ЕП, приблизно 20% прокурорів зазначили у своїх деклараціях, що отримують пенсійні виплати. Однак, як показало детальне дослідження, далеко не всі ці пенсії пов'язані з інвалідністю.

Згідно з даними Міністерства соціальної політики, в Україні є 525 діючих і колишніх прокурорів, які отримують пенсії з інвалідності. З них 52 особи отримали цей статус та відповідну пенсію в період з 2022 по 2024 роки. Таким чином, більшість з 6 867 прокурорів-пенсіонерів отримують пенсію за вислугу років.

Реклама:

Згідно з законом, пенсія прокурора (як за вислугу років, так і у випадку інвалідності) повинна становити 60% від його зарплати, але не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, тобто 23 610 грн. Проте на практиці пенсії прокурорів досягають десятків, а іноді й сотень тисяч гривень на місяць. Це непоганий "бонус" до зарплати, який також не обкладається податками.

Як прокурорам вдалося обійти закон і отримувати надзвичайно великі пенсії, а також хто ще зловживає щедрістю держави?

Особливі пенсії

Більшості українців для виходу на пенсію необхідно досягти пенсійного віку – 60 років, а також мати 35 років трудового стажу, тобто періоду, протягом якого роботодавець сплачував внески до Пенсійного фонду за майбутнього пенсіонера. Якщо ці умови виконуються, то людина отримує право на пенсію, розмір якої становить 35-40% від її середньої зарплати.

Ці умови діють для більшості, але не для всіх українців. Протягом років незалежності законодавці створили класи осіб, пенсії яких регулюються не загальним законом "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а окремими, спеціальними законодавчими актами. Ці спецпенсіонери можуть отримувати виплати від держави набагато раніше, ніж звичайні громадяни, і їхні виплати значно вищі, ніж середні по країні.

Державі важко підтримувати менш захищених пенсіонерів, але легко виплачувати по 100 тисяч суддям. Що не так з пенсійною системою?

Наприклад, умови виходу на пенсію прокурорів закріплені в законі "Про прокуратуру". Відповідно до цього закону, прокурори мають право на пенсійні виплати, маючи 25 років трудового стажу, з яких 15 років – на посадах у прокуратурі. Закон також визначає, що розмір прокурорської пенсії має становити 60% від його зарплати.

Проте в цій щедрості є свої межі: раніше законодавці внесли зміни до прокурорського закону, обмеживши максимально можливий розмір пенсії прокурорів десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність. У 2024 році це 23 610 грн на місяць.

Прокурори з обмеженими можливостями. Скільки з них в Україні мають статус осіб з інвалідністю?

Це обмеження стосується не лише прокурорів, але й усіх громадян. Проте, на відміну від більшості українців, прокурори навчилися ефективно його обходити. Поверхневий аналіз їхніх декларацій показав, що деякі з них отримують пенсії, які значно перевищують законодавче обмеження.

Наприклад, керівник Спеціалізованої прокуратури у сфері нагляду за кримінальними провадженнями щодо військових злочинів Григорій Рябенко вказав у своїй декларації за 2023 рік пенсійних виплат на понад 1 млн грн (у середньому 83,5 тис. грн на місяць).

Начальник відділу Харківської прокуратури Олександр Шевченко задекларував 1,21 млн грн пенсійних виплат (101 тис. грн), а заступник прокурора Рівненської області Валерій Патрикей – майже 1,4 млн грн пенсії (116,35 тис. грн). Як прокурорам вдається отримувати такі виплати?

Як обійти закон

Обійти пенсійну "стелю" прокурорам допомагають судді. При цьому працівники Феміди не лише призначають пенсію, яка перевищує десять прожиткових мінімумів, а й більшу за встановлені законом 60% від зарплати.

"Численні прокурори та пенсіонери силових структур через суд оскаржують ще більш вигідні умови обчислення пенсій. Наприклад, розрахунок у розмірі 90% грошового забезпечення чи заробітної плати чинного працівника відповідного органу", – повідомили ЕП в Міністерстві соціальної політики.

Більше того, прокурори через суд вимагають призначити їм пенсію, навіть не маючи необхідного трудового стажу 25 років, з яких принаймні 15 – на посадах у прокуратурі. Щоб зрозуміти, як їм вдається добиватися від держави необмежених пенсій, необхідно переглянути кілька судових рішень про призначення пенсій.

(Не) народні пенсії для народних обранців: як депутати добиваються собі спецпенсій

Спочатку прокурор звертається до Пенсійного фонду з проханням призначити пенсію за спеціальним законом. Часто ПФ відмовляє у таких зверненнях, оскільки прокурор не має необхідної вислуги років.

Отримавши відмову, прокурор звертається до суду з вимогою перерахувати його трудовий стаж, а також розрахувати пенсію, яка перевищує 60% від його заробітної плати. У своїх аргументах позива