субота14 грудня 2024
mozgy.in.ua

Вовина тисяча: як функціонуватиме ініціатива Зеленського та на що можна буде витратити ці кошти?

25 жовтня президент Володимир Зеленський зробив важливу заяву. Глава держави пообіцяв надати по 1 тисячі гривень кожному українцю – від дітей до пенсіонерів – з метою "підтримки населення в зимовий період".
Тысяча от Вовы. Как будет функционировать инициатива Зеленского и на что можно будет потратить эти деньги.

Очікується, що виплати почнуться з 1 грудня на картку "Національний кешбек". Відповідно, їх можна буде використовувати в аналогічних категоріях: для оплати комунальних послуг, мобільного зв’язку тощо.

У Мінекономіки запевняють, що фінансування програми надходитиме від партнерів, які заборонено витрачати "на війну".

Хто може отримати гроші?

За словами Зеленського, тисячу гривень зможе отримати кожен українець: "єПідтримка для всіх наших громадян – дорослих, дітей, кожної родини в Україні. Тисяча гривень на людину – для родини це буде кілька тисяч гривень".

Реклама:

Проте є кілька "але". Поки що невідомо, як діти без власних карток зможуть отримати ці кошти. Також виникають питання щодо людей похилого віку, які часто не мають смартфонів і не можуть пройти верифікацію в "Дії" для отримання картки "Національний кешбек". Тобто та частина населення, яка найбільше потребує "допомоги", має найменше шанси її отримати.

За задумом авторів, "тисячу Зеленського" не отримають українці, що перебувають за кордоном або на тимчасово окупованих територіях. Верифікація, за їхніми словами, відбуватиметься через геолокацію користувача "Дії".

Як отримати тисячу?

Отримати "тисячу Зеленського", ймовірно, можна буде за тим же алгоритмом, що й попередні виплати, наприклад, "єПідтримку" ("ковідна тисяча"). В додатку "Дія" з’явиться відповідний розділ, і користувачеві потрібно буде лише надати дозвіл на отримання грошової допомоги.

Кошти будуть зараховані на картку "Національний кешбек", яку українці могли оформити раніше в рамках однойменної програми. Отже, ця картка вже прив’язана до "Дії".

Нова програма від держави: що таке "Національний кешбек" та як він працює

Якщо у вас немає такої картки, її можна відкрити в одному з банків-партнерів програми і додати в додаток. Покрокову інструкцію, як відкрити картку "Національний кешбек", можна переглянути за посиланням.

На що можна буде витратити гроші?

Заступник міністра економіки Олексій Соболев пояснював, що кошти можна буде витратити на оплату комунальних послуг, ліки, транспорт, мобільний зв'язок, українські книги. Оскільки кошти будуть зараховані на картку "Національний кешбек", ймовірно, витрачати їх можна на ті ж категорії, що й сам кешбек.

Уряд сподівається, що такі виплати стимулюватимуть економіку. "Це додатково підтримає український мікро- та середній бізнес. Це гроші, що мають визначене призначення. Є обмежений перелік, куди їх можна спрямувати. Але також їх можна задонатити на ЗСУ", – наголосив Соболев.

Проте виплата цих коштів може мати й інший ефект. Отримавши можливість заплатити за комунальні послуги "тисячею Зеленського", людина може використати заощаджені кошти для покупки імпортного товару, що призведе до збільшення попиту на валюту та знецінення гривні. Крім того, такі масштабні програми стимулювання економіки можуть збільшити кількість грошей в обігу, що негативно вплине на інфляцію.

Коли діятиме програма?

Програма задумана як підтримка населення під час зимового періоду. За словами Зеленського, окрім системної підготовки до зими, "є рішення, які можуть бути ухвалені безпосередньо для підтримки людей".

Очікується, що виплата коштів почнеться 1 грудня 2024 року, а використати їх можна буде протягом зими, тобто й у січні-лютому 2025 року. Про кінцевий термін виплати коштів поки не повідомляють. Таким чином, ті, хто отримають кошти пізніше, наприклад, у лютому, матимуть значно менше часу для їх використання.

Звідки гроші?

У Мінекономіки пояснюють, що джерелом виплати коштів є залишки за деякими бюджетними програмами, які не встигають використати до кінця року. Через особливості бюджетної системи після закінчення бюджетного року ці невикористані залишки "згорають". Тому влада вирішила виплатити ці кошти українцям.

За даними порталу Openbudget, за січень-серпень 2024 року (останні доступні дані) Мінекономіки використало лише 54,6% із запланованих 36,56 млрд грн видатків. При цьому деякі програми підтримки бізнесу за вісім місяців 2024 року взагалі не використовувалися.

Зокрема, держава не витратила жодної гривні з 3 млрд, закладених на державну підтримку інвестиційних проєктів з великими інвестиціями, і з 3 млрд, передбачених для стимулювання створення індустріальних парків. Також невикористаною виявилася програма з розмінування сільськогосподарських земель: за вісім місяців 2024 року на неї не витратили жодної гривні з 3 млрд, закладених у бюджет.

Уряд майже не використав кошти, закладені на програму стимулювання попиту на вітчизняні товари. Саме за цією програмою і виплачується "національний кешбек". До кінця серпня на цю програму витратили лише 10 млн грн з передбачених 3,01 млрд грн. У жовтні українці отримали перші виплати кешбеку за вересень. Їх обсяг також не вражає: лише 37,2 млн грн. Тобто сумарно "кешбек" обійшовся бюджету приблизно в 47 млн грн.

Якщо ж проаналізувати всі програми Мінекономіки, які на початок вересня були використані на менш ніж 50%, то загальна сума невикористаних залишків становит