З 1 січня набирає чинності закон "Про державний бюджет на 2025 рік". Загальний обсяг витрат, які уряд планує здійснити у 2025 році, становить майже 4 трлн грн, з яких більше половини піде на фінансування сектору безпеки та оборони. Загальний обсяг доходів, які держава планує зібрати у 2025 році, складе 2,32 трлн грн.
Мінімальна заробітна плата у 2025 році не зросте і залишиться на рівні 8 тис. грн. Прожитковий мінімум також залишиться на рівні 2024 року:.
Перегляд соціальних стандартів вимагає величезних витрат. Голова бюджетного комітету ВР Роксолана Підласа пояснювала, що підвищення мінімальної зарплати на 100 грн коштуватиме бюджету 5,3 млрд грн, а підвищення прожиткового мінімуму на 100 грн - 11 млрд грн.
У жовтні 2024 року Верховна Рада ухвалила закон про підвищення податків. Деякі його норми набрали чинності з 1 грудня, як-от підвищення ставки податку на прибуток за 2024 рік для банків з 25% до 50%.
З нового року зросте військовий збір з зарплат фізичних осіб - з 1,5% до 5%. Підвищення не торкнеться військовослужбовців.
Для фізичних осіб-підприємців першої, другої та четвертої груп буде введено військовий збір у розмірі 10% від мінімальної зарплати (зараз це 800 грн). Для ФОП третьої групи військовий збір складе 1% від доходів.
Крім цього, з 1 січня для ФОП повертається обов'язок платити ЄСВ. З березня 2022 року цю норму призупинили, і на період воєнного стану сплата ЄСВ стала добровільною.
10 грудня найбільші українські банки підписали меморандум, який посилює контроль за операціями деяких клієнтів і знижує місячні ліміти на перекази коштів з одного банківського рахунку на інший.
Нові ліміти залежатимуть від ступеня ризику клієнта та наявності у нього підтверджених джерел доходів. Для високоризикових клієнтів, які не мають підтверджених джерел доходів, банки встановлять ліміт у розмірі 50 тис. грн на місяць (зараз діє загальний ліміт у розмірі 150 тис. грн).
Для решти клієнтів, які не мають підтверджених джерел доходів, будуть застосовуватися інші ліміти на перекази:
Розмір ліміту може бути збільшено за заявою клієнта, однак лише в разі надання банку документального підтвердження джерел доходів.
Ці ліміти не будуть застосовуватися до клієнтів з підтвердженими джерелами доходів, зокрема зарплатним клієнтам банків, волонтерам та "іншим клієнтам з підтвердженими доходами". Для них розмір обмеження на перекази встановлять у розмірі підтвердженого доходу.
З 1 січня 2025 року в Україні змінюються правила обов'язкового автострахування. Зміни покликані наблизити українське законодавство до норм Європейського Союзу.
Новий закон про "автогражданку" передбачає поступове збільшення страхових сум до розмірів, встановлених у країнах ЄС. Так, з 2025 року ліміти збільшаться до 250 тис. грн за шкоду, завдану майну (але максимум 1,25 млн грн на подію) і до 500 тис. грн за шкоду, завдану здоров'ю (максимум - 5 млн грн на подію).
Також скасовується франшиза (сума, яку у разі ДТП винуватець повинен компенсувати самостійно), зате опція прямого врегулювання стає обов'язковою для всіх. Тобто, якщо водій застрахованого авто не є винуватцем ДТП, збитки йому відшкодує його страхова компанія, однак стягуватиме кошти з страховика другої сторони - винуватця аварії.
Крім цього, новий закон передбачає вільне ціноутворення. Тобто, страхові компанії зможуть самостійно визначати, від чого залежатиме вартість полісу для кожного водія (наприклад, від стажу водіння, віку або історії потрапляння в ДТП).
З 1 січня 2025 року "Укрпошта" вводить новий підхід до формування тарифів на доставку посилок, який залежатиме від обсягу, а не від ваги. Таке рішення має зробити тарифи більш доступними, зручними і чесними, стверджує гендиректор "Укрпошти" Ігор Смелянський.
Вартість доставки буде фіксованою. Її можна визначити за допомогою стандартних коробок "Укрпошти" або власної упаковки. Найнижчий тариф залишиться без змін.
Крім цього, у 2025 році "Укрпошта" підвищить тарифи для кількох закордонних напрямків (наприклад, Ізраїлю, Вірменії, Казахстану, Молдови), але збереже їх без змін для ключових країн. Водночас, за словами директора департаменту міжнародних операцій компанії Юлії Павленко, очікується зниження тарифів для США та Великобританії.
Також зростуть тарифи на EMS-відправлення (посилки до 30 кг) до Польщі, на листи 1001-2000 грамів (на 2 долари), рекомендовані листи (до 3,5 доларів) і на дрібні пакети PRIME (вага 1-2 кг) для зон 1 та 3 - в середньому на 10%.