четвер26 грудня 2024
mozgy.in.ua

Зосереджені на відновленні: нові будівельні заводи відкриваються в Україні.

У 2021 році українські компанії виготовили будівельних матеріалів на суму 16 мільярдів доларів. Цей сектор демонстрував щорічний приріст у 10% та забезпечував внутрішній ринок 95% від загального обсягу виробництва. Однак після початку великої війни платоспроможний попит знизився на 70%, а багато заводів і сировинних ресурсів були знищені або захоплені російськими військами.
С прицелом на восстановление. Где в Украине открываются строительные заводы.

Сьогодні Україна змушена імпортувати значну частину будівельних матеріалів, хоча, на думку експертів, вона здатна виробляти 90% продукції, необхідної для відновлення житла та інфраструктури після війни. Однак для цього потрібні інвестиції.

Дивно, але підприємці почали інвестувати в цю галузь з весни 2022 року. Бізнес готується до відновлення, вартість якого оцінюється 486 млрд дол. Наразі в Україні реалізується 4 тис. проєктів відновлення з бюджетом 4,7 млрд дол.

Які матеріали виробляли в Україні до війни

До 2022 року в Україні будматеріали виготовляли 130 тис. офіційно зареєстрованих працівників, згідно з дослідженням Київської школи економіки, ініційованим Європейською бізнес-асоціацією (ЄБА). Цей сектор активно розвивався і включав видобуток будівельних сировин, а також виробництво матеріалів та обладнання.

Реклама:

Найбільше Україна імпортувала листового скла, бітуму, сендвіч-панелей, віконних профілів, штучних оздоблювальних матеріалів, будівельної хімії. Критичними були позиції, які країна не виробляла: ліфтове, насосне, котельне обладнання, а також обладнання для внутрішніх електричних мереж.

Згідно з даними KSE Institute, росіяни знищили 15% виробничих потужностей галузі. Найбільше постраждали сектори металопрокату і сухих гіпсових сумішей.

Які заводи відкрилися після початку війни

Французька група компаній Saint-Gobain у жовтні 2023 року розпочала будівництво заводу з виробництва сухих будівельних сумішей поблизу Івано-Франківська, біля Хотимирського гіпсового родовища. Це родовище розробляє її дочірня компанія "Троянські гіпси". Інвестиції в завод становлять 9 млн євро. Saint-Gobain – один з найстаріших виробників будматеріалів в ЄС, заснований у 1665 році.

Німецька компанія Kreisel почала будувати завод з виробництва сухих будівельних сумішей і декоративних покриттів на території Щирецької громади під Львовом. Для цього вона отримала кредит від німецького банку KfW на 12 млн євро та інвестиційну страховку від уряду своєї країни.

Ірландська компанія Kingspan Group планує інвестиційний проєкт на понад 280 млн дол. Біля Львова буде зведено кампус з шести виробничих зон. Компанія спеціалізується на виробництві ізоляційних матеріалів, будівельних панелей та рішень для централізованого опалення. Проєкт передбачає створення "зеленого" виробництва з низьким вмістом вуглецю, що позитивно вплине на довкілля.

Українська компанія Oberbeton, якою володіють ізраїльтяни, побудує завод у Микулинецькій громаді поблизу Тернополя. Він спеціалізуватиметься на виготовленні великих залізобетонних конструкцій для будівництва приміщень різної складності. Інвестиції в будівництво перевищать 25 млн дол.

Під "велику відбудову". Кому дістануться заводи будматеріалів та кар'єри, які забрали в росіян

Українська девелоперська компанія City One Development Валерія Кодецького у 2022 році розпочала будівництво склозаводу в місті Березані на Київщині на території індустріального парку "Місто скла". Його потужність становитиме 15-16 млн кв. м скла на рік. Загальні задекларовані інвестиції становлять 100 млн євро.

City One Development також планує побудувати аналогічний склозавод в одній з областей у центрі України. Сумарна потужність двох заводів становитиме 30 млн кв. м, що покриє більшу частину потреб українських споживачів.

Українська інвестиційна компанія EFI Group Ігоря Ліскі анонсувала будівництво першого в Україні заводу з виробництва флоат-скла та скла із спеціальним покриттям для промислових і побутових потреб у Житомирі. Очікуваний об’єм інвестицій у зведення заводу "Новаскло" становить 232 млн євро.

Щорічно Україна експортує 300-350 тис. тонн високоякісного піску – компонента скла. Цього обсягу достатньо для виробництва 25-30 млн кв. м скла на рік. Кілька родовищ якісного піску не експлуатуються через брак попиту на нього.

"Івано-Франківськцемент" встановлює додаткові печі для випалювання клінкеру (різновид керамічної плитки), а завод "Кривий Ріг цемент" інвестує 10 млн дол. у модернізацію потужностей і будує піч вартістю 15-20 млн дол.

Ірландська CRH придбала "Волинь-цемент" і "Південьцемент" італійської компанії Buzzi, яка виходить з українського ринку, за 100 млн дол. Компанія модернізує свою мережу бетонних заводів у Камʼянець-Подільському, Одесі та Миколаєві.

Проблема на трильйон. Що Україна робитиме із сотнями тисяч тонн сміття, створеного росіянами

У 2023 році розпочав роботу завод з виробництва будівельних сумішей компанії ACTU, що входить до складу турецької групи Onur. Компанія виробляє клейові суміші, суміші для штукатурних робіт, системи теплоізоляції, підлогові покриття, ґрунтовки. Сума інвестицій у цей проєкт становила 20 млн дол.