неділя23 лютого 2025
mozgy.in.ua

Які державні установи та організації не отримають фінансування від USAID? Дивіться список.

Рішення американської сторони зупинити фінансування проектів стало несподіванкою для багатьох вітчизняних організацій, які раніше отримували гранти. Аналіз отримувачів допомоги виявив, що найбільше це вразило державні органи. Які саме?
Какие государственные органы и организации не получат средства из-за приостановления финансирования USAID? Список.

Перші реакції на розпорядження нового державного секретаря США Марка Рубіо про призупинення надання допомоги іншим країнам у вузькому колі українського експертного середовища були песимістичними, але обережними.

Висловлювати різку критику рішення ставленика Дональда Трампа ніхто не наважувався з двох причин. По-перше, призупинення допомоги не стосувалось військової складової. А це для України – пріоритет.

По-друге, як уже зазначалося, йдеться не про повне припинення, а лише тимчасове призупинення допомоги. Тобто, в розумінні багатьох через три місяці фінансування відновиться. Треба просто потерпіти.

Третьою причиною стриманості могла бути обставина, що згадане розпорядження Рубіо стосується не всіх програм допомоги, а лише тих, які надаються іншим країнам Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). На нього припадає реалізація в Україні чотирьох десятків проєктів з-поміж понад сотні, які реалізуються в нашій державі за кошти американських платників податків.

Для оцінки масштабів останнього фактора знадобилося кілька днів. З 27 січня в соціальних мережах почали з'являтися заклики про допомогу через втрату "80% фінансування". А хтось демонстрував результати, яких вдалося досягти завдяки отриманим від USAID грантам.

Важливий момент. У всій цій історії жодної офіційної позиції не було від головного реципієнта грантової допомоги – держави, в особі різних, переважно урядових, інституцій. Виявляється, вони були отримувачами фінансування, від якого багато в чому залежить не лише їхня робота, але й важливі гуманітарні проєкти для громадян.

Схоже, вплив рішення американців на українські органи влади донесли до найвищого рівня. Президент Володимир Зеленський 28 січня доручив проаналізувати гуманітарні програми, які фінансувало USAID, та частково покрити їх з державного бюджету.

Які саме програми реалізовувало в Україні Агентство США з міжнародного розвитку, скільки коштів витратили на це, і, власне, хто їх отримав?

Яку допомогу надають Україні через USAID

USAID було створено у 1960-х роках для об’єднання кількох різних програм американської міжнародної допомоги "під одним дахом". З Україною організація співпрацює з 1992 року, надаючи фінансування на найрізноманітніші проєкти – від забезпечення протидії поширенню ВІЛ до підтримки незалежних медіа.

Після початку великої війни USAID надає Україні гуманітарну допомогу, а також сприяє відбудові енергетичної інфраструктури.

У 2024 році Україна отримала через програми USAID 6,05 млрд дол., включаючи 3,9 млрд дол. прямої бюджетної допомоги – грант, який на безповоротній основі надійшов у держбюджет для фінансування невійськових витрат.

Не враховуючи грант до держбюджету, найбільший обсяг фінансування USAID пішов на програми економічного розвитку (1,05 млрд дол.), гуманітарну допомогу (580 млн дол.) та на фінансування програм сприяння демократії та захисту прав людини (340 млн дол.).

Проєкти, в рамках яких виділяється фінансування USAID, є довгостроковими. Реалізація деяких з них розтягується на десятиліття, а надходження коштів в їхніх межах розраховане щонайпізніше до 2029 року.

За даними Секретаріату Кабінету міністрів та сайту USAID, на 31 грудня 2024 року в Україні діяли 39 програм USAID, загальний бюджет яких становив 4,28 млрд дол.

Усі чинні програми USAID поділені на 5 ключових напрямків:

  • Демократія, права людини та врядування (1,09 млрд дол.);
  • Економічний розвиток (1,15 млрд дол.);
  • Критична інфраструктура (1,4 млрд дол.);
  • Охорона здоров'я (381,8 млн дол.);
  • Перехідний період та гуманітарна допомога (252 млн дол.).

Хто реципієнти

Напрям перший - "Демократія, права людини та врядування"

Кожен напрям ділиться на проєкти. В першому – одразу 17 проєктів.

За даними уряду, в рамках проєкту "Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства в Україні" фінансування отримували: ГО "Комунікації для змін", ГО "Вокс Україна", ГО "Агенція міських ініціатив", ГО "Сила громади", ГО "Рух Громад Ветеранів Війни (АТО), Людей з Інвалідністю "Простір Любові", ГО "Асоціація молодіжних лідерів України", ГО "Відкритий простір громадського розвитку", ГО "Кримськотатарський Ресурсний Центр", ГО "Києво-Могилянська Аналітична Платформа", ГО "Незалежна антикорупційна комісія", БО "Міжнародний благодійний фонд "Фундація друзів України", БО "Благодійний фонд "МХП-Громаді", ГО "Школа усвідомленого підприємництва", БО "Благодійний фонд "Стабілізейшен Суппорт Сервісез", ГО "Жіночий антикорупційний рух", ГО "Україна без тортур", ГО "Ветеранська спільнота України "Серцевір", ГО "Будуємо Україну Разом", ГО "Ангел дитинства", ГО "Інститут Центральноєвропейської Стратегії", Місцевий осередок молодіжної організації "Пласт - національна скаутська організація України" "Станиця Київ Пласту - національної скаутської організації України", ГО "Всеукраїнська асоціація дитячої імунології", ГО "Розквіт урбаністична коаліція для України", Молодіжна організа