четвер21 листопада 2024
mozgy.in.ua

Вячеслав Климов з "Нової пошти": Тиск на бізнес трансформує формати, проте не зупиняється.

"Стелі абсолютно не видно". Цими словами співзасновник "Нової пошти" Вячеслав Климов без жодних сумнівів описує перспективи компанії в Україні. Проте "безмежність" місцевого ринку поштових перевезень не свідчить про те, що підприємець планує зосередитися лише на досягненні цієї "стелі".
Вячеслав Климов, "Новая почта": Давление на бизнес меняет форматы, но не останавливается.

З метою об'єднати українців, які перебувають за кордоном, та в Україні, "Нова пошта" відкрила більше сотні своїх відділень у Євросоюзі і вже має намір розширити свою діяльність на нові континенти. Це, без сумніву, можна вважати найбільшою експансією українського бізнесу за час великої війни та, можливо, за всі роки незалежності.

Компанія, що з 2001 року займалася лише доставкою, протягом останніх трьох років заснувала власну фінансову компанію, енергетичний підрозділ і навіть авіалінії. За мірками західного світу – це справжня корпорація.

Попри великі масштаби, Климов добре обізнаний з подіями, що відбуваються в різних підрозділах цього бізнесу. Він легко згадує, в якому місті яке укриття було відкрито і коли. Скаржиться, що іноземні фахівці не можуть приїхати до України, щоб встановити своє обладнання на терміналах "Нової пошти", тому це доводиться робити через відеозв’язок. А ще з захопленням розповідає про "трофейний" літак своєї авіакомпанії.

На початку 2024 року Климов увійшов до Ради підприємців при президентові, створеної у відповідь на "кейс Мазепи". Проте з моменту цього він бачився з самим Зеленським лише раз.

Чому "Нова пошта" не відчуває конкуренції з "головною поштою країни", як змінюється тиск на бізнес, з ким спілкується в Офісі президента і коли відкриється відділення в США?

Про збитки від війни, пришвидшення доставки на годину, зброю та наркотики

— "Нова пошта" не раз ставала мішенню для росіян. Скільки відділень та інших об'єктів інфраструктури ви втратили за цей час?

— Орієнтовна сума втрат "Нової пошти" становить близько 2,8 мільярда гривень. Ми втратили близько трьохсот наших відділень, десять терміналів зазнали ушкоджень або були повністю зруйновані внаслідок терористичних атак, два термінали в Дніпрі і Полтаві не підлягають відновленню.

Сталося кілька жахливих трагедій. Найбільша з них – у жовтні 2023 року, коли був атакований Харківський інноваційний термінал, де загинули восьмеро наших колег. Понад тисячу відділень розташовані на окупованих територіях, і ми не знаємо, що там відбувається.

— Незважаючи на такі втрати, ви продовжуєте інвестувати в розвиток компанії. Чи залучали ви зовнішні кошти, не обов'язково з-за кордону? Який у вас кредитний портфель?

— Ми залучаємо кредитні кошти, випускаємо корпоративні облігації. Намагатимемося основну частину нашого інвестиційного портфеля формувати власними коштами. Якщо ж виходимо на ринок запозичень чи звертаємося до банків, то намагаємося це робити цільовим чином, наприклад, на будівництво якогось логістичного об'єкта.

Наслідки атаки росіян на Харківський інноваційний термінал "Нової пошти" в жовтні 2023 року
фото Поліції Харківської області

— Можете назвати обсяг вашого кредитного портфеля?

— Не можу назвати точну цифру, у мене її немає, але ми намагаємося бути дуже консервативними, щоб кредитний портфель не перевищував однієї річної EBITDA (прибуток до вирахування податків, амортизації, зносу та кредитних відрахувань – ЕП).

Як загалом складаються фінансові справи "Нової пошти" у 2024 році? На який прибуток ви розраховуєте?

— Ми йдемо за фінансовим планом. Зараз не можу назвати прогнозні цифри в розрізі фінансів. Зростання кількості посилок за дев'ять місяців становить близько 16% в річному вимірі. У гривні це приблизно 19% зростання.

— Ви інвестували в розподільчі центри. Наскільки зросла швидкість доставки з 2022 року?

— Приблизно на годину. До війни посилка в середньому доставлялася до отримувача близько 25 годин по Україні, а зараз – близько 24 годин. Це відчутно на великих відстанях. Протягом війни ми стали набагато швидшими.

— Збільшення швидкості – це також і ризики. Раніше часто можна було чути історії про пересилання зброї, наркотиків, інших заборонених предметів. Як у швидкому процесі можна фіксувати ці випадки?

— Питання безпеки для нас є ключовим. По-перше: у всій прифронтовій зоні посилки приймаються лише у відкритому вигляді. Ми цього навчилися ще з 2014 року. Зараз ми бачимо все, що відправляється з прифронтових територій. По-друге, існує велика система відеонагляду. Усі процеси у відділеннях і терміналах фіксуються на відео, і ми все це контролюємо.

Багато безпекових рішень. Можу з упевненістю сказати, що "Нова пошта" практично не використовується для таких заборонених відправлень, оскільки ми активно працюємо в цьому напрямку.

— Тим не менш, у судовому реєстрі є багато таких справ. Скільки таких випадків було виявлено за час великої війни?

— Я не маю точної інформації, але впевнений, що такі випадки вимірюються десятками або навіть сотнями відправлень. Тут триває активна співпраця з правоохоронцями.

— Як "Нова пошта" може виявити наркотики? Зброю можуть пересилати і в неприфронтових регіонах. Ви маєте етап перевірки, на якому, умовно, є рамки, як в аеропорту?

— По-перше, такі рамки, дійсно, існують на наших об’єктах, пов’язаних з міжнародними посил