неділя22 грудня 2024
mozgy.in.ua

Війна, борги та популізм Зеленського: як планують витрачати бюджет 2025 року?

У 2025 році, подібно до попередніх років, Україна залишатиметься залежною від міжнародної підтримки. Фінансування всіх цивільних витрат, а також частини військових, буде здійснюватися за рахунок партнерів. Усі кошти, які країна зможе зібрати в межах своєї економіки, будуть спрямовані на потреби війни.
Война, долги и популизм Зеленского. На что будут расходоваться бюджетные средства в 2025 году?

Запланований загальний обсяг витрат уряду на 2025 рік становитиме майже 4 трлн грн, з яких більше половини – 2,2 трлн грн – буде спрямовано на фінансування сектору безпеки та оборони.

Після затвердження бюджету в першому читанні його ключові показники залишилися майже незмінними. Проте в документі з'явилися деякі "сюрпризи": для прокурорів, спецпенсіонерів та вчителів.

Яким буде бюджет країни у 2025 році та чи існують ризики його виконання?

Реклама:

Основні цифри

Про загальні параметри державного бюджету на 2025 рік ЕП писала після ухвалення Кабінетом міністрів проєкту цього документа 13 вересня. Урядова версія кошторису країни була ухвалена в першому читанні 31 жовтня. З того часу основні бюджетні показники практично не змінилися, так само, як і макроекономічний прогноз, на основі якого Міністерство фінансів розраховувало доходи та витрати.

Між першим і другим читаннями уряд та депутати не переглядали основні соціальні стандарти. Розміри мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму у 2025 році залишаться на рівні 2024 року:

  • прожитковий мінімум для працездатних осіб – 3 028 грн;
  • для дітей до шести років – 2 563 грн;
  • для дітей від 6 до 18 років – 3 196 грн;
  • для осіб, які втратили працездатність, – 2 361 грн;
  • мінімальна зарплата – 8 тис. грн.

Перед другим читанням бюджету Верховна Рада вирішила не переглядати спеціальний прожитковий мінімум для визначення зарплат прокурорів, залишивши його на рівні 1 600 грн. Це означає, що у 2025 році зарплати прокурорів не підвищаться, що дозволить заощадити близько 1,22 млрд грн.

Загальний обсяг доходів, які держава планує зібрати у 2025 році, становитиме 2,32 трлн грн. У порівнянні з редакцією до першого читання ця цифра зменшилась. Зокрема, надходження від податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) зменшили на 20,1 млрд грн через збільшення частки ПДФО, що залишатиметься в регіонах, з 60% до 64% від зібраної суми. Додаткові ресурси громадам були надані, перш за все, для забезпечення проходження поточного опалювального сезону та підготовки до наступного.

"Я професіонал з ухвалення непопулярних рішень у цій країні": Гетманцев про підвищення податків та детінізацію

Загальний обсяг витрат становитиме 3,99 трлн грн. Більша частина цієї суми буде витрачена на сектор безпеки та оборони – 2,2 трлн грн або більше чверті прогнозного ВВП. Три чверті цієї суми, 1,5 трлн грн, підуть на фінансування програм Міноборони. Ймовірно, обсяг витрат на оборону не є остаточним. У попередні роки уряд та парламент неодноразово збільшували відповідні планові витрати, тому не виключено, що це станеться і у 2025 році.

Граничний розмір дефіциту бюджету у 2025 році становитиме 19,4% від ВВП, а державний та гарантований державою борг на кінець 2025 року не повинен перевищити 8,62 трлн грн – 97% від ВВП.

На що ще витрачатимуть гроші

Найбільшою статтею невійськових витрат у бюджеті на 2025 рік стане обслуговування державного боргу. На виплату відсотків за внутрішніми та зовнішніми позиками уряд планує витратити 480 млрд грн – більше, ніж на соціальну сферу, яка була найбільшою статтею витрат бюджету в усі роки до великої війни.

У 2025 році соціальні програми коштуватимуть державі близько 420 млрд грн – на 50 млрд грн менше в порівнянні з 2024 роком. Передусім зменшать дотацію Пенсійному фонду, з якої виплачуються "спецпенсії", оскільки частину таких виплат Пенсійний фонд почне фінансувати самостійно.

Держава скорочує соціальні витрати і забирає гроші з рахунків пенсіонерів. Що відбувається?

Серед інших важливих змін до видатків бюджету – скасування Дорожнього фонду. Кошти з нього держава використовувала на обслуговування та будівництво доріг, а також на погашення боргів за позиками колишнього "Укравтодору". Ці гроші мали конкретне джерело надходження: податки на пальне та автомобілі.

У 2025 році розмір Дорожнього фонду мав становити 43,2 млрд грн. Однак до другого читання уряд вирішив направити ці кошти до загального "казана". Це дозволить витратити їх на військові потреби. Зокрема, до військового бюджету буде направлено 39,3 млрд грн акцизів на пальне та автомобілі, 3,8 млрд грн ввізного мита, а також кошти від дорожніх штрафів та плату за користування платними дорогами.

Таким чином, фінансування обслуговування та будівництва доріг, а також погашення боргів за позиками "Укравтодору" буде здійснюватися безпосередньо урядовими рішеннями.

До другого читання з'явилися нові бюджетні програми: 3 млрд грн планують витратити на компенсації за знищене житло, 827,9 млн грн – на функціонування операторів критичної інфраструктури в галузі цивільної авіації, 150 млн грн – на підтримку українців за кордоном та сприяння їх поверненню в Україну.

Решта витрат залишиться майже на рівні 2024 року. Зокрема, видатки на освіту зростуть на 18 млрд грн (до 198,9 млрд грн), а на охорону здоров'я – на 12 млрд грн (до 217 млрд грн).

Сюрпризи та виклики

Попри складні фінансові умови, в яких Україна переб