Майже три роки Україна живе в умовах жорстких валютних обмежень, які Національний банк ввів в перші ж години великої війни. Більшість із них продовжує діяти до сьогодні.
На початку 2024 року ряд великих бізнес-груп, зокрема "Метинвест", "Інтерпайп", "Кернел", ДТЕК та Vodafone через уряд намагалися змусити Нацбанк частково зняти свої обмеження, щоб розрахуватися за зовнішніми займами. Врешті-решт, НБУ почув бізнес і ввів масштабний пакет валютних послаблень.
Однак глобально проблема не зникла. Іноземні компанії досі не можуть перевести за кордон зароблені в Україні прибутки, а вітчизняні підприємства - вивести за кордон кошти для виходу на міжнародні ринки. Принаймні, такий заборона існує офіційно.
Те, що для одних є обмеженням, для інших стає можливістю. За останні кілька років в Україні утворився ринок різноманітних схем, за допомогою яких люди та компанії обходять заборони НБУ. Напевно, найпоширеніший спосіб зробити це - за допомогою криптовалюти. Однак це підходить далеко не кожному.
В полі зору НБУ потрапила "схема", в якій замішані три великі гравці ринку цінних паперів України. Посилена увага з боку Нацбанку вже впливає на їх бізнес-процеси, незважаючи на те, що банківський регулятор не має жодних владних повноважень на фондовому ринку.
Як обійти обмеження Нацбанку на виведення капіталу за кордон і при чому тут Міністерство фінансів США?
На початку грудня 2024 року Національний банк розіслав усім українським банкам лист (з яким ознайомилася ЕП), в якому описав те, що він вважає "схемою обходу валютних обмежень".
Лист стосується трьох інвестиційних компаній: ТОВ "Доминанта Трейд", ТОВ "Універ Капітал" та ТОВ "Інвестиційний капітал Україна" (група ICU). З останньою НБУ вже мав публічний конфлікт і навіть судові спори.
Як працює схема? Клієнти інвестиційних компаній купують облігації уряду США (так звані трежеріс), у яких незабаром настане дата погашення. Оскільки індивідуальними рішеннями Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) ці цінні папери допускають до торгівлі на українському ринку, то їх купівля відбувається за гривню.
Коли трежеріс опиняються на рахунку клієнта в Україні, він дає компанії розпорядження перевести ці облігації на рахунок у цінних паперах в іноземному депозитарії (установі, яка веде облік прав на цінні папери). Коли ж настає дата погашення, клієнт отримує валютні кошти від американського уряду на свій банківський рахунок вже за кордоном.
Тому, як зазначає НБУ, у нього "виникають підозри, що облігації США, придбані клієнтами фізичними та юридичними особами через інвестиційні фірми, виводяться за кордон до настання дати їх погашення з метою отримання цими клієнтами коштів в іноземній валюті за межами України". Іншими словами, Нацбанк підозрює згадані інвестиційні компанії в обході існуючих валютних обмежень.
Тому, в листі регулятор "рекомендує банкам посилити увагу" до операцій інвестиційних компаній, а також "забезпечити здійснення належного моніторингу фінансових операцій і діяльності таких клієнтів".
Використання американських облігацій для обходу валютних обмежень НБУ - не нова для України історія. Одразу кілька співрозмовників ЕП на фондовому ринку, а також у фінансових регуляторах зазначають, що такі операції проводилися ще з 2022 року.
Придбати американські облігації і вивести їх за кордон можна не тільки за посередництвом трьох інвестиційних компаній, згаданих у листі НБУ. Такі послуги надають і інші українські брокери. Однак саме на ці три компанії припадає найбільша частка таких операцій, пояснили ЕП співрозмовники на ринку.
В останній час обсяги операцій з американськими облігаціями могли значно зрости, що й привернуло увагу Нацбанку і підштовхнуло його розіслати банкам вже згадане лист.
Так, співрозмовники ЕП на фондовому ринку зазначають, що в вересні 2024 року обсяги торгівлі іноземними облігаціями в Україні перевищили обсяги угод з українськими облігаціями за кордоном. За той місяць вони зросли майже втричі - до 27,6 млрд грн (в еквіваленті за курсом НБУ).
Як пояснюють в одній з інвестиційних компаній, яку НБУ підозрює в обході валютних обмежень, використання американських трежеріс для виведення капіталу з України - не дешеве задоволення.
Ці цінні папери потрібно спочатку завести на український ринок і допустити до торгів, на що може знадобитися кілька днів. Далі вони торгуються на вітчизняних фондових біржах за підвищеним курсом, адже продавці закладають у ціну певну премію. Не варто забувати і про комісії, які клієнти повинні оплатити брокеру за покупку та переведення американських облігацій за кордон.
Остаточна ціна виведення коштів за допомогою облігацій американського уряду може становити 5-10% від суми. Тому такі операції, як правило, використовують тільки великі клієнти, яким важливо, щоб виведений капітал мав легальне походження і міг пройти фінансовий моніторинг іноземних банків.
Незважаючи на те, що лист Національного банку до комерційних банків було розіслано виключно банкам, і в компанії "Універ", і в "Доминанта Трейд", і в ICU знали про його існування. Власне, як і