Після перекладу на новоюліанський календар та зміщення свят, сезон цитрусових починається раніше: у листопаді полиці супермаркетів вже наповнені різними сортами.
Як змінюється споживання мандаринів в Україні і звідки їх привозять? Хто у світі продає їх найбільше, а хто – купує?
Мандарини походять з Південної Азії. Їх батьківщиною вважається Китай, який посідає перше місце за обсягами вирощування – 26,9 млн тонн або 71% усього виробництва у сезоні 2023-2024 років.
Проте за обсягом експорту Піднебесну обігнала Іспанія, яка у 2022 році поставила на світові ринки мандаринів на 1,54 млрд дол. (експорт з КНР становив 726 млн дол.). Місцеві фермери пропонують свіжі плоди (переважно сортів "Сатсума" і "Клементина") з листопада по травень. У 2023-му загальна вартість усіх цитрусових, експортованих іспанцями, сягнула 3,8 млрд дол.
Туреччина є ключовим постачальником мандаринів у Центральну та Східну Європу, зокрема в Україну. Ця країна – один з найбільших світових виробників та експортерів цих фруктів. У минулому сезоні там виростили 2,8 млн тонн, а експорт сягнув 478 млн дол. Сезон мандаринів у Туреччині триває з жовтня по березень.
Турецькі мандарини приваблюють покупців нижчою ціною завдяки меншим витратам на вирощування та оплату праці. Проте більшість скандалів щодо використання пестицидів пов'язана саме з плодами з Туреччини, тому репутація її мандаринів на ринках Західної та Північної Європи не є дуже хорошою.
Найбільшими африканськими постачальниками мандаринів є Єгипет і Марокко. Перший експортує сорти "Меркотт", "Фремонт" та "Клементина" в Нідерланди, Францію, Польщу, Румунію, Литву, Чехію та Україну.
Найбільшим імпортером мандаринів є Росія (508 млн дол. у 2022 році). На фоні проблем з міжнародними розрахунками через санкції, країна-спонсор тероризму запустила бартерну торгівлю з Пакистаном. РФ поставить 15 тис. тонн нуту і 10 тис. тонн сочевиці в обмін на 15 тис. тонн мандаринів і 10 тис. тонн картоплі.
Одним з найбільших ринків збуту мандаринів (507 млн дол.) і цитрусових загалом (1,8 млрд дол.) є США. Попит на ці фрукти там зростає з року в рік.
У 2022 році мандарини в США почали відбирати у апельсинів статус найпопулярніших свіжих цитрусових. На північноамериканський ринок їх постачають переважно з Чилі.
Іспанську Валенсію називають "Ельдорадо цитрусових" через великі обсяги їх вирощування. Проте через руйнівні повені, які забрали життя понад двохсот людей, пропозиція мандаринів може різко знизитися. Місцева влада визнає, що постраждали всі основні райони вирощування плодів.
У Німеччині побоюються дефіциту та різкого підвищення цін напередодні Різдва. Наразі з постраждалого від повені регіону фрукти туди майже не надходять.
"Апельсини та мандарини, які німці очікують на Різдво, можуть стати набагато дорожчими. Ми навіть не можемо оцінити, наскільки, адже плантації в Іспанії ще не очищені, а збитки ще підраховуються", – пояснив аналітик Мік Кнауфф.
Деякі дороги були значно пошкоджені, а важливі автомагістралі досі закриті: вантажівки застрягли в багнюці.
У 2024 році світові ціни на апельсиновий сік побили рекорд: понад 5 дол за фунт (близько 400 грн за літр). На таке зростання вплинули новини про поганий урожай у Бразилії, на яку припадають 70% усього світового експорту.
Після екстремальної спеки та посухи дерева страждають від невиліковної бактеріальної хвороби позеленіння цитрусових. За оцінками Rabobank, хворобою заражені майже 40% плантацій на південному сході Бразилії.
Ринок налякали невтішні оцінки щодо падіння врожаю апельсинів на чверть до 232 млн ящиків. Хоча ф'ючерси на апельсиновий сік зростають ще з 2022 року: тоді ураган та похолодання спустошили гектари плантацій у Флориді – головному регіоні вирощування апельсинів у США.
Зазвичай виробники соку змішували запаси замороженого соку (термін придатності два роки) з соком з нового врожаю. Однак постачання скорочуються три роки поспіль, тож запаси замороженої сировини вичерпалися.
"Це справжня криза. Ми ніколи не бачили нічого подібного, навіть під час сильних морозів та ураганів", – визнав президент Міжнародної асоціації виробників фруктових та овочевих соків (IFU) Кес Кулс. Аналітик Франсуа Сонневіль підтвердив: світові поставки апельсинового соку досягли найнижчого рівня за останні десятиліття, а споживчий попит