неділя22 грудня 2024
mozgy.in.ua

Новий олігарх чи Курченко-2? Хто такий Максим Кріппа і звідки у нього кошти?

В Україні налічується шість осіб з прізвищем Кріппа, згідно з даними генеалогічного товариства "Рідні". Один з них, киянин Максим Кріппа, протягом останнього року привернув увагу всієї бізнес-спільноти.
Новый олигарх или Курченко-2? Кто такой Максим Криппа и откуда у него деньги?

Спочатку він сплатив Вадиму Столару до 100 млн дол. за столичний бізнес-центр "Парус", а в рамках приватизації за 70 млн дол. став власником готелю "Україна" на Майдані Незалежності. "Випадкові люди такі об'єкти не купують", – зазначає в інтерв'ю журналісту ЕП один із колишніх міністрів.

Протягом кількох років до знакових угод активи непублічного бізнесмена поповнилися кіберспортивною командою NAVI, розробником гри S.T.A.L.K.E.R, готелем "Дніпро" в Києві, базою відпочинку в Конча-Заспі та навіть стоянкою для яхт на Дніпрі.

У процесі підготовки цієї статті про Кріппу ЕП виокремила два основні джерела походження його капіталів: або він заробив сотні мільйонів доларів на діяльності онлайн-казино, або є номінальним покупцем активів для впливових осіб.

Реклама:

Усе починалося з медіа

Влітку 2023 року в Україні зʼявилася нова медіагрупа Media Council. Власницею інтернет-видання "Главком" та медіахолдингу "Економіка+", до складу якого входять видання Delo.ua, ТОП-100, Wo.mo і Marketing Media Review, стала Тетяна Снопко.

Вона понад вісім років працювала комунікаційницею бізнесмена Максима Полякова та його компанії Noosphere Ventures Partners, а також консультувала його бізнес-партнера Максима Кріппу з питань інформаційної політики.

Видання Forbes звернуло увагу, що ще у 2022 році колеги-журналісти шукали для Снопко роботу в Чехії, а вже через рік вона стала власницею великих видань. Тоді ж співрозмовники ЕП на медіаринку повідомили, що за угодами з придбання новинних сайтів насправді стоїть підприємець Кріппа, а Тетяна нібито виступає лише номінальною власницею активів.

"Синку, ракетником ти не станеш": історія Максима Полякова та його космічного стартапу Firefly

Сама Снопко не відповіла ЕП на запит про коментар. Відповідаючи на питання інших ЗМІ, вона спростувала причетність Кріппи до придбання згаданих медіаактивів. Після зміни власника Delo.ua і "Главком" почали публікувати рекламні новини NAVI, Кріппи і його фонду MK Foundation. На своїх особистих сторінках у Facebook і Twitter Снопко активно лайкає та репостить дописи NAVI та MK Foundation.

Тетяна Снопко

Як стало відомо ЕП, після придбання "Главкома" та "Економіки+" Кріппа вів переговори про придбання видань Mind та Liga.net, але вони не увінчалися успіхом. ЕП намагалася зв'язатися з Кріппою за кількома українськими номерами, які є в розпорядженні редакції, але в усіх випадках абонент перебував "не в мережі". У жодному з месенджерів номери не зареєстровані.

У пресслужбі Кріппи повідомили, що підприємець не спілкується з пресою особисто. У письмових відповідях на запитання ЕП він заявив, що не має стосунку до згаданих медіа і не планує купувати їх у майбутньому. "Найближчим часом я не маю наміру придбавати будь-які медіа або інвестувати в них. Це поза межами зони моїх інвестиційних інтересів", – йдеться у відповіді.

Перші промінчики слави

У липні 2022 року Кріппа став відомим широкому загалу завдяки придбанню кіберспортивного клубу Natus Vincere (NAVI), чемпіона світу. Передача прав на NAVI тривала чотири роки – з 2018-го до 2022-го.

Засновником та власником NAVI раніше був Олександр Кохановський, чия компанія "Смартленд" у 2020 році стала переможцем аукціону з купівлі готелю "Дніпро" в центрі Києва, заплативши державі 1,1 млрд грн. ТОВ "Смартленд" зареєстроване в будівлі, що належить Кріппі.

У 2015 році Кріппа балотувався до Київської міської ради від "Самопомочі". У рамках передвиборчої кампанії він опублікував компліментарне інтерв'ю у виданні Gazeta.ua, з якого стало відомо кілька біографічних фактів про нього.

"Киянин у третьому поколінні. Правозахисник та підприємець, який створює інтелектуальний продукт… Завжди аполітичний, Максим Кріппа несподівано захопився принципами нової політсили, об'єднання "Самопоміч", і в якийсь момент відчув, що готовий взяти на себе відповідальність за життя киян", – йшлося в анотації до інтерв'ю. У ньому ж стверджувалося, що Кріппа отримав три вищі освіти і до 2015 року створив щонайменше 2 тис. робочих місць.

Максим Кріппа

На офіційному сайті "Самопомочі" тоді опублікували одну з небагатьох публічних фотографій Кріппи та частину біографії. "Засновник багатьох компаній, які працюють у сферах агробізнесу, нерухомості, мобільного зв’язку, IT та комп’ютерних технологій", – йшлося в публікації. Згодом інтерв'ю та біографію із сайтів видалили, але вони збереглися в архіві.

У 2022 році Кріппа придбав Т