Те, що БПЛА забезпечують перевагу на полі бою, стало очевидним ще на початку великої війни. З 2023 року розпочалося масове виробництво fpv-дронів "на кухнях". Принаймні так про це говорив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Чи дійсно будь-хто може виготовити дрон майже на власній кухні? ЕП вирішила це перевірити, завітавши до волонтерів із спільноти Social Drone, які збирають, тестують та передають їх військовим.
У Social Drone підкреслюють, що зібрати дрон може кожен. Тож після досвіду роботи у McDonald’s, Glovo, "Укрпошті", "Укрзалізниці", сексшопі та багатьох інших місцях ЕП повертається до рубрики "На власному досвіді", але вже в нових реаліях. Цього разу – збирає fpv-дрон і перевіряє, чи дійсно це під силу будь-кому.
"Перше, що потрібно зробити, – це зібрати раму," – каже волонтер Social Drones Сергій. У будні він збирає дрони, на вихідних – тестує, а в цей день – вчить мене.
З твердженням "зібрати раму" я погоджуюсь у всіх сенсах, бо це завдання якраз для ранку неділі. На вже зібраний каркас ставляться двигуни, електроніка та інші компоненти.
Хоч ця робота і медитативна (особливо підрізати дроти), проте на розпаковку деталей та інші підготовчі процеси може піти чимало часу. Тому досвідчені майстри звикли робити або кілька дронів одночасно, або з колегами паралельно виконувати різні завдання: комусь краще вдається крутити гвинти, а комусь – паяти.
Судячи з відгуків Сергія, я належу до перших. Гадаю, це завдяки автоматичній викрутці, яку мені видали. Вона нагадує зуболікарський апарат і звучить приблизно так само. Хоча до кінця нею не вдасться все закрутити, але роботу вона суттєво спрощує.
У своєму побутовому житті я тільки-но змирилася з думкою, що викрутка може виглядати як одна паличка з багатьма насадками. Проте, як виявилося, все вже автоматизовано і може крутити сама.
Стосунки з паянням складаються гірше. Спочатку мені дають браковану плату, щоб "набити руку" і нічого не зіпсувати. Проте, за словами Сергія, кожна наступна "булька", яку я роблю з олова, виходить дедалі краще. Думаю, якщо зібрати з десяток дронів, то можна досягти ідеалу. Може, це прозвучить як каламбур, але паяння розслабляє, як будь-який інший медитативний процес. Хоча цей ще приносить багато користі.
Під час пайки на платі залишаються вільні місця, адже модифікувати та покращувати дрон можна безкінечно, пояснює мій вчитель. Наприклад, туди можна припаяти GPS-навігатор, "біпер", щоб дрон можна було легше знайти, і навіть LED-підсвітку чи п’ятий двигун. Щоправда, нам це не потрібно: аби дрон виконав свою функцію, вистачить камери та наявних двигунів.
Наступний крок – "прошивка" дрона. Ще на етапі пайки я зрозуміла, чому зазвичай цим займаються інженери і розробники, але на етапі підключення дрона до ноутбука і завантаження програмного забезпечення це стало ще більш очевидним. Ми перевіряємо, чи видає дрон коректні звуки, чи крутяться двигуни в правильний бік та інші нюанси, про які розповідає Сергій. Після цього нарешті можна прикручувати пропелери.
Зазвичай на збирання першого дрона радять виділяти близько п’яти годин. Ми справляємося за дві завдяки Сергію та усім застосункам, які спрощують життя, таким, як згадана викрутка.
Усі інструкції – і в текстовому, і у відео-форматі – вже створені. Якщо в когось виникають запитання, то їх можна поставити в чаті й отримати відповідь. Інструкції і доступ до чату можна отримати після реєстрації в спільноті і проходження "фейс-контролю". Увесь набір виглядає як Lego, але для дуже дорослих. Тож не дивно, що збирання дрона чимось нагадує дитинство. Можливо, з цим дійсно може впоратися кожен?
Базовий набір інструментів для збирання дрона можна придбати за 5 тис. грн. Далі його можна покращувати безкінечно. Компоненти для найбільш поширеної версії – 7-дюймового дрона – коштують близько 7 тис. грн.
Якби я збирала цей дрон у себе на кухні, а не на базі Social Drone, то він би прийшов на тестування поштою. У моєму випадку я принесла його на перший поверх самостійно. Шлях будь-якого іншого дрона починається з коробки, з якої його розпаковують і відправляють на перший етап – "докрутку".
Тут досвідчені майстри перевіряють, чи все правильно спаяно, чи всі гвинтики закручені, чи крутяться двигуни в правильному напрямку, чи все гаразд з антеною. Як неважко здогадатися з назви, за потреби все докручують. Іншими словами, на цьому етапі дрон готують до тестового польоту.
Після цього дрони відносять у спеціальну кімнату, звідки їх забирають на другий етап – обльоти