На початку січня Збройні Сили розпочали штурмові дії на Курському напрямку. У ворожих телеграм-каналах відзначали якісну роботу українських засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ), які нібито змогли "покласти" всі російські безпілотники. Усі, крім дронів на оптоволокні.
<Російські оптоволоконні дрони принципово відрізняються від звичайних FPV. Вони керуються за допомогою дуже довгого дроту, який розмотується в польоті на кілька кілометрів. Такі дрони не використовують радіозв'язок, тому навіть найкращий засіб РЕБ безсилий проти них.
Словосполучення "провідні бойові безпілотники" ще два роки тому звучало як абсурд, але сьогодні вони створюють чималі проблеми українським військовим. Це той випадок, коли росіяни випередили нас і в розробці, і в масштабуванні.
Нещодавно Україна "прокинулася" і дала чіткий сигнал вітчизняним виробникам, що оптоволоконні дрони дуже потрібні нашим військовим на фронті, і що держава готова їх купувати багато.
Вироби на оптоволокні цього року мають шанси зайняти вагому нішу на війні дронів. Десятки команд українських інженерів вже пропонують свої моделі цих дронів і компонентів для них, щоб за лічені місяці заповнити вакуум на ринку.
Слабке місце безпілотника - його зв'язок. Вона здійснюється на радіочастотах. Оператори РЕБ виявляють ці частоти і глушать їх потужним сигналом. Якщо РЕБ закриває правильну частоту, то безпілотник втрачає зв'язок і падає за сотню метрів від цілі.
<Очевидного переможця в протистоянні РЕБ і FPV поки немає. Оператори дронів встановлюють ретранслятори та підсилювачі сигналу, щоб не втрачати зображення на підльоті до цілі, а також динамічно змінюють робочі частоти та знаходять неприкриті місця у ворога.
Водночас оператори РЕБ закривають все більше частот, грамотно розміщують свої антени на полі бою, виявляють ворожі частоти за допомогою радіоелектронної розвідки і знаходять способи безперебійного живлення своєї техніки.
<Сьогодні навіть у досвідченого оператора БПЛА лише невелика частина випущених FPV-дронів досягає своєї цілі. Російські та українські інженери не залишають надій знайти "чарівну таблетку", яка зробить FPV-дрон повністю невразливим до засобів РЕБ і залишить ворога абсолютно беззахисним перед безпілотниками.
Технічно таке можливе зробити. Є два ключових шляхи: встановити на дрон машинне зір або зробити управління на оптоволокні. Кожен з них має свої плюси і мінуси.
<В першому випадку дрон самостійно наводиться на ціль, тому він не потребує зв'язку з оператором на останніх сотнях метрів. В другому - оператор веде дрон до цілі від початку і до кінця, але зв'язок працює на проводі, тому залишається невразливим для будь-яких засобів радіоелектронної боротьби.
<Машинне зір є технологічно складним рішенням, вимагає якісної зборки компонентів, натренованої нейромережі і багатьох місяців випробувань. Водночас дрони з оптоволокном технологічно прості, але дорожчі, літають на коротшу відстань, мають меншу маневреність і переносять менше вибухових речовин.
На початку 2024 року через очевидні недоліки дронів з оптоволокном всі були впевнені, що інженери підуть шляхом впровадження саме машинного зору. Влітку Україна навіть оголосила перший державний тендер на такі безпілотники. Але поки що ця технологія остаточно себе не розкрила.
"Машинне зір розвивається не так швидко, як ми думали. Деякі виробники відправляли на фронт дрони з досить слабкими алгоритмами наведення. Також проблемою є російський РЕБ, який стоїть не у цілі, а на шляху до неї, тому оператор ризикує втратити дрон ще до того, як він побачить об'єкт ураження.
Зараз усі розробники переоцінюють виклики і поліпшують свої алгоритми. Ми готуємо до релізу дрон з покращеною камерою і оновленими системами, який зможе наводитися на відстані більше одного кілометра. Щоб вирішити проблему з РЕБ на шляху до цілі, ми розробили функцію круїз-контролю, щоб дрон автономно долітав до місця ураження. Думаю, до кінця зими почнеться велика друга хвиля впровадження машинного зору на FPV-дрони", - сказав ЕП директор компанії Vyriy drone Олексій Бабенко.
Росіяни ж вирішили не чекати, поки їхня технологія машинного зору стане дійсно зрілою, і відразу пішли по паралельному треку - почали серійне виробництво дронів на оптоволокні.
Ідея не нова. Ще в 1970-х роках СРСР виробляв протитанкові комплекси "Фагот", якими оператор керував ракетою через довгий провід. Пізніше управління на кабелі набуло популярності вже на цивільних дронах, які використовують для аналізу тунелів, труб, шахт та інших місць з проблемним зв'язком.
Поява військових дронів на оптоволокні була лише питанням часу. Перші демонстраційні зразки від російських і українських інженерів з'явилися ще в 2023 році, але саме окупанти повірили в цю технологію і швидко масштабували її, взявши в партнери китайські заводи.
<Конструкція таких дронів не сильно відрізняється від звичайних бойових FPV. Хіба що вони мають більшу раму і більш потужні акумулятори, тому що разом з бойовою частиною переносять кілька кілограмову котушку з дротом, яка розмотується під час руху. Найменші дозволяють працювати на відстані до 2 км, найбільші - до 20 км. Сама нитка підключена до пульта управління оператора і видає якісне зображення майже без затримок.