четвер26 грудня 2024
mozgy.in.ua

Грант на бізнес: як функціонує державна програма та хто має право на отримання фінансування.

Міністерство економіки у своїх пресрелізах публікує історії успіху отримувачів державних грантів. Водночас, десятки відмов для нових підприємців залишаються непоміченими, так само як і вимоги держави повернути виділені кошти до бюджету.
Грант на бизнес: как функционирует государственная программа и кто может получить финансирование.

Головною причиною невдач в отриманні грантів є недотримання вимог, стверджують у Державному центрі зайнятості. Які суми надаються для розвитку бізнесу, і в яких галузях українці найчастіше прагнуть стати підприємцями?

Умови отримання гранту "Власна справа"

У рамках проєкту "Власна справа" українці можуть отримати грант до 250 тис. грн. Основна умова програми від уряду – створення робочих місць шляхом започаткування нового бізнесу або розширення вже існуючого. Держава надає до 75 тис. грн фізичній особі, яка повинна зареєструватися як ФОП, до 150 тис. грн – за створення одного робочого місця, до 250 тис. грн – за створення двох і більше робочих місць.

Крім того, з жовтня молоді підприємці віком до 25 років можуть подавати заявки на гранти до 150 тис. грн на відкриття власного бізнесу без вимоги створення робочого місця. Ці нові умови стосуються молодих людей, які не є ФОПами.

Реклама:

Підприємці з Харківської області можуть претендувати на збільшену суму гранту – 500 тис. грн. Водночас держава не фінансує створення та розширення бізнесу, що функціонує на тимчасово окупованих територіях або в зонах бойових дій.

Гранти для ветеранів: хто та як може отримати кошти на розвиток бізнесу

Витрачати кошти потрібно протягом шести місяців з моменту їх отримання, і це має бути відображено в бізнес-плані. Грантові кошти можуть бути використані на придбання обладнання, закупівлю сировини, сплату оренди (не більше 25% від суми гранту), послуги маркетингу та реклами (не більше 10% гранту), лізинг, купівлю ліцензійного програмного забезпечення (не більше 50% гранту), оренду обладнання (до 10% гранту).

Кошти надаються безповоротно. Очікується, що вони повернуться в бюджет у вигляді податків і зборів. Після отримання гранту необхідно працювати не менше трьох років. Держава не надає гранти на будь-який бізнес. Заборонені сфери – вирощування тютюну, виробництво та продаж алкогольних напоїв, страхування життя, оренда нерухомості та транспорту.

Які бізнеси найчастіше відкривали українці

До серпня українці отримали понад 17,3 тис. грантів у рамках програми "Власна справа" на загальну суму близько 4,2 млрд грн. Згідно з даними Мінекономіки, найбільше підприємці отримували кошти для бізнесу в сферах оптової та роздрібної торгівлі, ремонту автомобілів та мотоциклів (32,5% від усіх грантів), тимчасового розміщення та організації харчування (16%), переробної промисловості (15%).

Найменш популярною галуззю була добувна промисловість і розробка кар’єр. За понад два роки роботи програми тільки один грант на чверть мільйона гривень був виданий у цій сфері. Також низький попит спостерігався у діяльності домашніх працівників, для яких видали лише три гранти по 250 тис. грн.

Рада легалізує домашніх працівників. Що це означає та кого стосується?

Найбільше бізнесів було відкрито у Львівській області: понад 2,8 тис. підприємців отримали гранти на 680 млн грн. На другому місці Київ, де 1,9 тис. підприємців отримали гранти на загальну суму 472,6 млн грн.

Гранти також отримували в Донецькій області, а в Миколаївській та Херсонській областях держава найчастіше фінансувала проєкти в сільському господарстві.

Як податися на грант

Спочатку необхідно ретельно продумати стратегію ведення бізнесу і підготувати бізнес-план. У ньому потрібно описати ідею бізнесу, його переваги та організацію, вказати цілі, статті витрат та обґрунтувати їх, описати цільову аудиторію та проаналізувати ринок. Приклад бізнес-плану можна переглянути за посиланням.

Заявки подаються через сайт "Дія", це можна зробити за 20 хвилин. У заявці потрібно вказати особисті дані, адресу проживання, освіту, місце ведення діяльності, розмір доходу, належність до національних публічних діячів (у такому випадку грант отримати не вдасться) та прикріпити бізнес-план.

Після подання заявки розпочинається перевірка ділової репутації потенційного отримувача гранту. Перевіряється наявність виконавчих проваджень щодо стягнення боргу, справ про банкрутство, арештованого майна та податкового боргу. Держава також перевіряє, чи запроваджені проти заявника санкції та чи фігурує він у справах про шахрайство. Крім того, комісія враховує кредитну історію та відсутність корупційних дій. Перевірки можуть тривати до 15 робочих днів.

Наступний етап – співбесіда з регіональними центрами зайнятості. Під час співбесіди оцінюють мотивацію кандидата, розуміння бізнес-плану, маркетингового та операційного планів (персонал, податки, обладнання), а також попередній досвід. Детальніше про підготовку до співбесіди – у спеціальному посібнику.

Гранти на бізнес. Як і де отримати безповоротну фінансову допомогу на підприємництво

Рішення про надання гранту ухвалюється залежно від кількості балів, які набрав заявник. Максимальна кількість балів – 250, з яких 200 можуть бути нараховані за результатами перевірки ділової репутації, а 50 – за результатами співбесіди.

Гранти надаються тим, хто набрав найбільшу кількість балів. Подання заявок проходить хвилями. Для кожної хвилі