З 16 грудня в Україні запрацювали нові уніфіковані графіки стабілізаційних відключень. Ключове зміна, внесене Міністерством енергетики - поділ кожної черги на дві підгрупи.
Тобто, якщо раніше існувало шість черг, то тепер їх стане вдвічі більше - 12. Наприклад, якщо раніше споживач знаходився в третій черзі, то тепер він буде в черзі 3.1 або 3.2 і так далі.
Це зроблено для того, щоб при можливості одночасно відключати як можна менше споживачів. Для кращого розуміння наведемо приклад.
Припустимо, що в кожній з шести черг споживається 400 МВт електроенергії. В якийсь з днів "Укрэнерго" очікує дефіцит і має обмежити 200 МВт потужності. Обленерго фізично не може цього зробити, оскільки на кожну чергу передбачений більший обсяг потужності.
Тому енергетики вимушено відключають більше людей, ніж цього вимагає ситуація. Тобто дроблення черг на менші підчерги дозволить енергетикам бути більш гнучкими і точніше формувати кількість відключень, залишаючи при цьому більше споживачів з електрикою.
Звісно, ні. Нові графіки не збільшують і не зменшують обсяги наявної в енергосистемі електрики. Вони лише дозволяють більш рівномірно і справедливо розподіляти вже існуючі обсяги.
Збільшити обсяги електроенергії в системі дозволять ремонти наявних генеруючих потужностей або будівництво і запуск нових. При цьому для подолання дефіциту в системі найважливішим фактором залишається припинення масованих обстрілів енергетики росіянами.
За новими правилами на відновлення постачання електроенергії споживачам тепер офіційно відводиться не більше 30 хвилин. Раніше цей проміжок часу вимірювався годинами.
Для чого взагалі це потрібно? Відключення світла в Україні далеко не завжди відбувається дистанційно, тому на об'єкти виїжджають бригади електриків і обмежують електрику вручну. З об'єктивних причин вони можуть запізнитися, потрапити в пробку і так далі. Саме для цього надається цей операційний люфт у 30 хвилин, який іноді може збільшити час без світла.
Крім того, відтепер між відключеннями світла гарантовано має бути мінімум 3,5 години.
Ще одне зміна полягає в тому, що нові правила відключень відтепер офіційно поширюються на всі регіони України і є обов'язковими для виконання. До цього вони мали більше рекомендаційний характер. Це також повинно сприяти більш справедливому розподілу електрики між усіма споживачами.
Ні. Як вже зазначалося, нові правила застосування графіків не збільшують кількість електрики в країні. На відсутність обмежень у вівторок, 17 грудня, ключовий вплив мали два наступні фактори.
Перший - підвищення температури повітря, що суттєво зменшило споживання електрики в Україні.
Другий - оперативна ліквідація наслідків остання масованої атаки росіян на енергетику, яка відбулася 13 грудня.
На жаль, так. З великою ймовірністю, українцям доведеться жити з обмеженнями як мінімум до весни. Наскільки тривалими вони будуть, безпосередньо залежить від погоди і подальших обстрілів енергосистеми.
При мінусовій температурі з наявною кількістю генеруючого обладнання відключень світла, на жаль, уникнути не вдасться. Ще більше ускладнити ситуацію можуть нові ураження електростанцій і підстанцій "Укрэнерго".
Дійсно, максимальна одноразова тривалість відключення світла відтепер не може перевищувати 6 годин. Але важливо розуміти, що це стосується саме тих ситуацій, коли в країні світло вимикають за графіками.
Інша справа, коли відбуваються аварії на електростанціях або пошкодження мереж через обстріли ворога чи негоду. У такі моменти в країні діють аварійні відключення, під час яких з зрозумілих причин графіки не застосовуються.
У такому випадку відключення можуть бути більш тривалими - в окремих регіонах і містах через проблеми з доставкою електрики споживачі можуть сидіти без світла по кілька днів.
Ця інформація регулярно оновлюється на офіційних платформах Міненерго, "Укрэнерго" та місцевих обленерго. Також про ситуацію в енергосистемі та всі зміни оперативно повідомляє ЕП.
Актуальний графік відключень можна подивитися на сайті обленерго конкретного регіону. Для кожного він різний.
Щоб знайти свій графік, натисніть на посилання: Київ, Київщина, Харків, Одеса, Львів, Херсон, Вінниця, Дніпро, Запоріжжя, Донеччина