четвер21 листопада 2024
mozgy.in.ua

Більше для медіа, ніж для людей. Чому Мінцифри впроваджує пілотний проект 5G?

1 листопада міністр цифрової трансформації Михайло Федоров оголосив про старт пілотного проєкту впровадження 5G-зв’язку в трьох містах. Для реалізації цього проєкту уряд затвердив необхідні зміни до постанови щодо використання радіочастот.
Больше для медиа, чем для людей. Зачем Минцифры запускает пилотный 5G?

"Пілотний проєкт триватиме два роки, проходитиме у два етапи та охопить три міста. Його мета – перевірити сумісність 5G з військовим обладнанням. Цим займатимуться НКЕК (Нацкомісія з регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та послуг поштового звʼязку – ЕП) і Український державний центр радіочастот", – зазначив міністр.

Обговорення запуску 5G-зв'язку в Україні триває щонайменше п’ять років. Ще колишній президент Петро Порошенко підписував указ про впровадження мобільного зв’язку п’ятого покоління в країні. Однак фактичне впровадження нової технології в загальнодоступних мережах, ймовірно, не буде швидким.

Заява Федорова про запуск пілотного проєкту в трьох містах не означає повноцінного розгортання мережі для мешканців. Тестування та перші запуски, ймовірно, проходитимуть локально. Навіть ті, хто зможе під'єднатися до 5G, навряд чи відчують істотну різницю порівняно з 4G.

Реклама:

Експерти на ринку телекомунікацій сприймають такі заяви влади як частину комунікаційних кампаній, що мають на меті привернути увагу. Чому?

Спочатку Львів, потім Київ та Одеса

1 листопада 2024 року Кабмін вніс значні (текст викладено на 143 сторінках) зміни до плану розподілу та використання радіочастотного спектру. Згідно з пояснювальною запискою до проєкту урядової постанови, яка є в розпорядженні ЕП, пілотний запуск 5G в Україні планується реалізувати у два етапи. Він проходитиме в трьох містах.

"Спочатку ми плануємо виділити два діапазони для 5G: 700 МГц і 3400-3800 МГц. Теоретична підготовка для 700 МГц вже проведена, але для реалізації практичного етапу необхідне узгодження з військовими. Під час активних бойових дій вони не можуть собі цього дозволити, оскільки у них постійне бойове чергування", – розповідав у серпні 2023 року директор департаменту розвитку мобільного зв’язку Мінцифри Станіслав Прибитько.

Згідно з думкою телекомунікаційного експерта Романа Хіміча, такі перевірки є стандартною процедурою, що має на меті усунути ризики взаємних радіозавад при використанні 5G.

Чи готові мобільні оператори до складної зими та що буде з національним роумінгом. Інтервʼю з Мінцифри

Експерти на телеком-ринку повідомили, що першим містом, де відбудеться тестування, стане Львів. Якщо обладнання не вплине на роботу військових, проєкт буде масштабовано на Київ та Одесу.

Насправді мобільні оператори вже не раз тестували технологію 5G з дозволу уряду. Так, у травні 2024 року Vodafone разом із фінським виробником телекомунікаційного обладнання Nokia створили тестову 5G-зону на території івано-франківського інноваційного центру "Промприлад".

Про повноцінний запуск мережі в згаданих містах не йдеться. Найімовірніше, розгортання нової технології відбуватиметься на кількох базових станціях. "Розгортання мережі починається з окремих локацій, тому в місцях тестування користувачі матимуть можливість під’єднатися до 5G", – пояснює Хіміч.

У травні 2024 року відбувся 5G-телеміст: музиканти виступали в Києві, а солістки – в Івано-Франківську
фото promprylad

Опитані ЕП експерти зазначають, що перед розгортанням 5G необхідно провести конверсію радіочастотного ресурсу. Це означає, що нинішні користувачі мають звільнити певні частоти для нових потреб.

"Спочатку має відбутися конверсія, а потім – аукціон, на якому мобільні оператори купують ці частоти або отримують їх за одну гривню під зобов’язання розгорнути мережу у визначений термін. Проте в Україні частоти зазвичай надавали за гроші", – зазначає колишній член правління Інтернет-асоціації України (ІнАУ) Олександр Глущенко.

Федоров зазначив, що ухвалена урядом 1 листопада постанова забезпечить припинення використання частот 694-862 МГц для аналогового та цифрового телебачення і звільнить їх для мобільного зв’язку.

За словами Глущенка, для користувачів, які приймали телевізійний сигнал на цих частотах, особливих проблем не виникне. Потрібно буде тільки в режимі автопошуку переналаштувати прийом сигналу. Натомість для компаній, які наразі працюють на частотах 694-862 МГц, процес переходу буде більш тривалим і витратним, оскільки потрібно буде купити та встановити обладнання для трансляції на нових частотах.

П'ять "українських" міфів про 5G

У 2018 році під час торгів радіочастотами в низьколіквідному діапазоні 2500-2700 МГц компанія Ріната Ахметова ТОВ "ММДС-Україна" отримала компенсацію 500 млн грнВиникає питання, хто фінансуватиме перехід на нові частоти для мовників. Коротка відповідь – користувачі послугами мобільних операторів.

"Суму компенсації, яку вимагатимуть компанії, що раніше працювали на цих частотах, імовірно, повинні будуть покрити мобільні оператори, які конкуруватимуть за вільні частоти на аукціонах", – каже Хіміч.

Зараз частоти дециметрового діапазону 470-862 МГц використовує провайдер загальнонаціональної мережі цифрового телебачення Т2 компанія "З