четвер21 листопада 2024
mozgy.in.ua

Битва за світло продовжується. Репортаж з ТЕС, зруйнованої російськими військами.

Зниження температури повітря спонукало українців увімкнути обігрівачі. Це призвело до значного збільшення споживання електроенергії, дефіцит якої прогнозують на зимовий період.
Битва за свет продолжается. Репортаж с ТЭС, разрушенной россиянами.

Росія знищила близько 90% маневрених потужностей найбільшої енергетичної компанії України ДТЕК, що належить Рінату Ахметову. Деякі станції зазнали повного руйнування, і їх відновлення неможливе. ЕП відвідала одну з теплоелектростанцій (ТЕС), яку росіяни знищили в травні 2024 року. Чи є можливість її відновлення?

З міркувань безпеки ЕП не розкриває назву ТЕС.

Інфраструктурний об'єкт

ТЕС – це не лише електростанція. Це великий комплекс, що складається з численних будівель, навколо яких роками розвивається інфраструктура. Життя мешканців навколишніх міст і селищ обертається навколо станції. Одна ТЕС забезпечує теплом тисячі домогосподарств, а також постачає електроенергію.

Місцеві жителі часто працюють на електростанціях усе своє життя, а іноді – навіть цілими поколіннями. Разом з містами-супутниками ТЕС формує окрему екосистему з тисячами працівників.

0
Автор усіх фото – Віталій Харко, для ЕП

Одного теплого весняного дня 2024 року Росія за кілька хвилин знищила те, що уособлювало цю інфраструктуру протягом понад пів століття. Місцеві жителі одразу зрозуміли, куди "прилетіло": вікна їхніх будинків затрусило.

Висота полум’я, що охопило станцію, перевищувала самі будівлі. Працівники ТЕС почали гасити пожежу самостійно ще до прибуття рятувальників, але повторна загроза ракетного удару змусила людей знову шукати укриття.

Як довго тривала ліквідація тієї пожежі, працівники не можуть згадати. На адреналіні час зовсім не відчувався. Полум’я знищувало все на своєму шляху: труби, пластик, металеві конструкції, навіть бетон не витримав.

Зараз на ТЕС частково відсутні дах і стіни, але залишилися сходи, якими енергетики все ще пересуваються. А також – багато хаосу, пилу та будівельного сміття. Те, що колись було критично важливим обладнанням, стало брухтом.

1

Через відсутність частини конструкцій будівель на станції виник сильний протяг, і холод охоплює майже всіх відвідувачів. Майже, оскільки коти та собаки за звичкою приходять до колись теплих печей в надії зігрітися.

2

В Україні розпочався опалювальний сезон, тому енергетики намагаються відновити хоча б частину потужностей станції, щоб забезпечити тепло місцевому населенню. З початку великої війни росіяни обстріляли різні ТЕС компанії ДТЕК понад 190 разів. Більше 40 разів енергетики відновлювали станції "з нуля".

Станція, яку відвідала журналістка ЕП, зазнала ударів не вперше. Її працівники вже не раз відбудовували ТЕС. Вони бояться, що після чергового відновлення вона знову може опинитися під прицілом росіян. Кажуть, що мусять відновити, бо людям потрібні електрика і тепло. Отже, битва за світло триває.

Що відбувалося на станції після "прильоту"

Під час кожної повітряної тривоги весь персонал ТЕС перебуває в бомбосховищі. "Руйнування були жахливими, але жодна людина не постраждала", – розповідає начальник зміни станції Орест, який працює тут понад 25 років.

Він згадує початок повітряної тривоги: усі працівники були напружені. Потім пролунав вибух. "Я побачив дим, вогонь. Не чекаючи на допомогу, персонал вахти розкинув пожежні рукави і намагався локалізувати пожежу", – розповідає Орест.

Співробітники електростанції змогли локалізувати пожежу ще до прибуття рятувальників. До цього був залучений і Андрій – головний фахівець котлотурбінного відділення.

3

"Усе було в чорному диму, підлога провалювалася. Я організував оперативний персонал для локалізації вогнища. Тільки-но ми почали, пролунала друга тривога, яка передбачала пуски "кинджалів". Після відбою ми повернулися в протигазах, з кисневими балонами і продовжили гасити пожежу", – згадує він.

Перші емоції після гасіння пожежі важко описати. "Сідаєш, тримаєшся за голову і не знаєш, що робити. Після перших "прильотів" минуло півтора року, ми все відновили, почали працювати, а тут – п'ять хвилин атаки і все знову знищено. Сидиш і ледь не плачеш", – розповів Андрій, який працює на станції 12 років.

4

Внаслідок пожежі деякі елементи обладнання автоматично зупинилися, інші – були вимкнені працівниками. Під час аварійної зупинки автоматично перекривається подача газу в котел, відключаються насоси і турбіни. Це допомагає уникнути ще більших руйнувань або пошкоджень технологічного обладнання.

Після гасіння пожежі розпочався довгий процес відновлення станції.

Що відбувається на ТЕС

Енергетики підрахували, що загальна площа критичних руйнувань ТЕС становить близько 18 тис. квадратних метрів. Працівники жартують, що зараз станцію можна здавати в оренду Голлівуду для зйомок фільму про Термінатора.

Найперше, що впадає в очі, – відсутність стін і даху. Внаслідок "прильоту" частково обвалилася стеля. Розібрати всі завали не вдалося. Місцями залишилися уламки обгорілого металу: від малих деталей до величезних шматків.